« Značka Scott

Sun Valley

Scott Na pravěkých logách SCOTT se často objevoval název Sun Valley. Jak je toto místo spjato se vznikem značky SCOTT ? Docela hodně .V roce 1932 koupil zazobaný americký magnát železniční W. Averell Harriman ranč Harris v Idahu a v krátkém čase změnil jeho jméno na Sun Valley. Chtěl z toho udělat luxusní sídlo v horách, kam by jezdila i železnice Union Pacifik a celé to vypadalo jako luxusní Švýcarské sídlo v Americe. No prostě aby to bylo perfektní místo pro trávení volného času.V 1936 inspiroval svého inženýra Charlese Proctora a v tom místě, kde bylo to středisko tak udělal první moderní sedačkovou lanovku pro lyžaře a večer začal upravovat sjezdovky.

Ed Scotty Scott

Scott Ed Scotty Scott se narodil 11. července 1914 ve Philadelphia ve čtvrti Bell Rose (Long Island). Krátce studoval na Amherst College a Massachusetts Institude of Technology. Během studií navíc pracoval v lyžařským oddělení v obchodu department Store v New Yorku. Ale protože ho láska k lyžování byla velká,tak to mělo vliv i na jeho pozdější kariéru. Stejně jako ostatní známý americký lyžaři v té době tak v roce 1936 byl při tom, když bylo velké otevření lyžařského střediska Sun Valley, kde až do druhé světové války pobýval a plánoval svoji budoucnost. I po válce zůstal Ed Scott v Sun Vale, kde bydlel ještě dalších 53 let. Nejprve dělal v kantýně, potom v pracoval jako prodavač v prodejně Pete Lanes Ski a nakonec si otevřel svůj ski servis nedalo své oblíbené pizzerie.

Hůlky

Scott Už tehdy mu vrtal hlavou jeho geniální nápad. Ten spočíval v tom jak zdokonalit tak potřebnou věc pro lyžaře. Tou byly lyžařské hůlky. Ed Scott totiž jako první zavedl duralové hůlky. Ty byly na svou dobu téměř nezničitelné. Už tehdy byly vyrobeny z trubky s kónickým profilem. Navíc už měly i umělými košíčky a plastové madla. To vše byl ohromný revoluční jev. S jeho hůlkami na olympiádě v roce 1960 v Squaw Valley získali 13 olympijských medailí. Tyhle vavříny ověnčené hůlky vyráběl Ed Scoot ve fabrice Ketchum, což je nedaleko Sun Valley. Po úspěchu s hůlkami se Ed Scott ) foto 2) vrhl na inovaci i ostatních potřeb pro lyžaře. Začal vyrábět rukavice a plastové chrániče. Zároveň si nechal patentovat značku SCOTT a začal vyrábět spoustu jiných sportovních věciček. Například brzdy na kolo,ale třeba i sněžný děla.Tato produkce mu zůstala až do osmdesátých let. V 1999 byl Ed za své nápady a inovace uveden do mezinárodní síně slávy.To hlavně za to, že výrazně ovlivnil vývoj lyžování, když díky jeho nápadu se místo bambusových či ocelových hůlek se začaly používat hliníkové. Ty od padesátých let provázejí lyžovaní pod značkou SCOTT.

Scott Nástup MTB V roce 1986 začal boom v horách. Tím bylo zrození MTB. Pár pošahanej Kaliforňanů začalo jezdit z kopce a do kopce po horách.To se velice zalíbilo i Ed Scottovi, neb i on byl s těmito típky na jedné vlně.To jej ještě více utvrdilo když zjistil že to jsou lidé s náturou velice podobnou lyžařům, kteří stejně tak milují jízdu ve volném terénu. Už v tom roce, tedy 1986 postavil svůj první mountain bike. Netrvalo to dlouhá a vlna horských se dostala i do staré dobré Evropy. To perfektně zachytil a hlavně využil Ed Scott, který stal hlavním evropským výrobcem a tím se i dostal do vedení v produkci horských kol v Evropě. Díky tomu se jeho jméno SCOTT stalo synonymem pro horské kolo v Evropě.

Aero řídítka

Scott V roce 1989 vyvinul inženýr SCOTT Charlie French a Boone Lennon revoluční výrobek pro silniční cyklistiku, který hned změnil dějiny silniční cyklistiky. Tím byly řidítka Aero. V tom samém roce, tedy 1989 Greg LeMond díky tomuto vynálezu vyhrál Tour De France a to pouze o osm vteřin před svým velikým francovským konkurentem Laurentem Fignonem. Definitivně tak změnilo podvědomí o značce SCOTT, která do té doby nebyla v silniční cyklistice vůbec známa. Pojednou se stala top značkou, jak pro silničáře, tak pro vyznavače triatlonu. Pozn.- Olympijský vítězové a přední závodníci začali všichni používat komponenty SCOTT, což mělo za následek, že i ostatní firmy, začali kopírovat nápady SCOTT.

Scott Vidlice Unishock V roce 1991 zjistil Ed SCOTT, že horská kola jsou zbytečně těžká a nepohodlná pro ježdění v terénu. Proto přišel společně s američanem Ruthie Matthesem s novinou, kterou by SCOTT Unishock. To byla historicky první odpružená vidlice pro horská kola. Díky tomuto byla značka SCOTT opět vpředu.Nedlouho po uvedení vidlice na trh, začal Ed produkovat i další výrobky pro bajkery jako například přilby, podsedlové brašničky či oblečení.

Pár letopočtů aneb jak to následovalo za sebou

1914 SCOTT - ve Philadelphii se narodil zakladatel značky- Scotty Ed SCOTT
1958 SCOTT - Sun Halley/IDAHO. Ed SCOTT přichází na trh s revolučním modelem lyžařských hůlek, první konickou aluminiovou hůlkou.
1971 SCOTT produkuje nejlehčí lyžařské boty na světě ( Francis Franet - patent 1967) a vyvíjí nové lyžařské brýle s pěnovou výstelkou,která má ventilační vlastnosti.
1975 SCOTT přichází s brýlemi určenými pro motocyklový sport
1978 SCOTT - Evropské zastoupení ve Fribourgu (Švýcarsko) vedené Tomem Stendahlem buduje prodejní síť, ve které nabízí lyžařské boty, lyžařské brýle a motokrosové brýle.
1983 SCOTT pokrývá potřebu lyžařských brýlí v Evropě a Japonsku díky své vlastní produkci v Rakousku, kde s 50ti zaměstnanci vyrábí denně 2 000 ks lyžařských brýlí
1984 SCOTT přebírá firmu SCOTT Meccanotex v Invergu ( Itátre) a stává se producentem lyžařských hůlek
1985 SCOTT otvírá zastoupení pro Rakousko v Innsbrucku.
1986 SCOTT nutí vzrůstající poptávka po lyžařských hůlkách k zvýšení produkce a tak kupuje lyžařskou továrnu MAXEL v Aostě (Itátre). Tam denně vyrobí 8 000 párů lyžařských hůlek a SCOTT se stává největším výrobcem lyžařských hůlek na světě.
1986 SCOTT představuje v USA první kolekci horských kol
1987 SCOTT otevírá zastoupení pro Německo v Dachau.
1987 SCOTT uvádí na trh aerodynamická řidítka, která navrhl Boone Lennon
1987 SCOTT uvádí horská kola na evropský trh
1988 SCOTT zakládá zastoupení pro Švýcarsko
1988 SCOTT se stává sponzorem Grundig Moutain Bike World Cupu
1988 SCOTT přichází na snowboardový trh se značkou HOOGER BOOGER
1989 SCOTT prodává 100 000 horských kol
1989 SCOTT představuje kolekci slunečních sportovních brýlí
1990 SCOTT se stává s 200 000 kusy prodaných jízdních kol jednou z nejdůležitějších firem v cyklobranži
1990 SCOTT otvírá zastoupení v Československu.
1991 SCOTT začíná produkovat kola s předním odpružením UNISHOCK
1992 SCOTT otevírá zastoupení ve Francii ( Annecy)
1992 SCOTT má první celoodpružené kolo a startuje produkce cyktrstických přileb a obuvi
1993 SCOTT kupuje značku SCHWINN Bicycle Company v Chicago ( USA)
1993 SCOTT vstupuje do českého poháru MTB a celý seriál se jmenuje SCOTT MTB Cup
1994 SCOTT otvírá zastoupení pro Angtri ( Newcastle)
1995 SCOTT přebírá firmu Američan Snowboard Faktory v Seatlu ( USA) a kupuje i značku YETI Bicycle Company v Durangu (USA)
1995 SCOTT představuje svůj první celo carbonové kolo Endorphin
1996 SCOTT přebírá značku BtrZZARD Ski Faktory v Rakousku
1997 SCOTT se vrací ke svému historickému logu SCOTT USA a uvádí na trh své lyže SCOTT
1997 -SCOTT představuje celo odpružené z karbonu Intoxica
2000 SCOTT uvádí na trh další karbonové kolo pro XC Strike
2002 SCOTT začal používat technologii Tube to Tube
2003 SCOTT představuje silniční karbonové rámy CR1
2004 SCOTT produkuje svůj první karbonové čtyřčepové celo odpružené kolo - Genius
2005 SCOTT představuje další kola z karbonu Plasma a Ransom
2006 SCOTT sériově vyrábí nejlehčí celo odpružené kolo z karbonu - SPARK. SCOTT začíná vyrábět běžeckou obuv
2007 SCOTT představuje nejlehčí silniční rám na světě Addict vážící pouhých 790 gramů
2008 SCOTT uvádí na trh nový kolo pro FR a DH Gambler, který nahrazuje legendární High Octany
2009 SCOTT uvádí na trh druhou generaci modelů Genius s novou konstrukcí a s větším zdvihem. Nový Genius má karbonovou i zadní stavbu,což výrazně sníží i celkovou hmotnost kola.
2010 SCOTT představuje tento rok dvě novinky. Zcela přepracovaný rám silničních kol s označením CR1 a zbrusu nový model SCOTT Voltage FR, které je určen pro slopestyle.
snowscoot | micro - švýcarské koloběžky
(c) 2016 scottmtb.cz * all rights resrved * created by claw * design by exler * xhtml strict 1.0