otvírací doba
Pondělí 9-12     13-17
Úterý 9-12     13-17
Středa 9-12     13-17
Čtvrtek 9-12     13-17
Pátek 9-12     13-17
Sobota ZAVŘENO
Neděle ZAVŘENO
vzpomínka na MS
kontakt
Martin Půlpán
Lonkova 470
530 09 Pardubice
mobil: 608 537 637
mail: scott@scottmtb.cz
Skype: pulpi9

« Scott tuning

24/02/2016 05:50 Airbrush neboli americká retuš

Již několikráte zde padla zmínka při tuningovaní o použítí metody airbrush neboli americké retuše. Co to je? Víceméně se jedná o jemnou stříkací techniku speciální stříkací pistolí  využívající stlačeného vzduchu k nanášení tenkých pramínků barev. Pro použití této metody je dobré mít komponenty zcela nové. V případě tuningu celého rámu je nutné rozebrat komplet rám. To platí i pro samotná kola. My když jsme nechávali lakovat Cross Maxy, tak vždy se kola rozpletla, nalakovala a opět zkompletovala. Z osobních zkušeností můžeme potvrdit, že lakování airbrushem pokud je právně provedeno, má mnohem větší životnost nežli původní provedení.

scott tuning scott tuning scott tuning scott tuning

24/02/2016 05:49 Lakýra Beny

Nástřik metodou airbrush však chce jisté zkušenosti. My v této oblasti spolupracujeme s Liborem Benym Benešem, který moc dobře ví jak a co. Tehle týpek byl navíc pár let spojen i se značkou SCOTT a na kole jezdí dodnes. Kromě biku to umí dobře i na prkně. Díky spolupráci s Benym už my víme, že je například lepší zvolit lesklý lak nežli módní matnou. Proč? Důvod je jednoduchý, protože když poškodíte na rámu lesklý lak, tak Beny dokáže opravit inkriminované místo, což v případě matné verze není možné a rám se musí stříknout komplet. Inu to jsou zkušenosti z praxe a ty jsou k nezaplacení. A když jsme už u toho placení, tak vězte, že airbrush není levná záležitost. Rám kola Vás dle náročnosti může přijít na sumičku od 5 000 až do 50 000 Kč, dle náročnosti a požadavků. Inu originalita něco stojí.

scott tuning scott tuning scott tuning scott tuning

24/02/2016 05:48 SCOTT Scale JR 20

Tuningovat lze nejen dospělácká kola, ale i biky našich potomků. Tam však účelem ladění je povětšinou snížení váhy původního kola. Osobně si myslím, že smysl tuningovat dětská kola má pořádně od velikosti kol o průměru 24 palců. Dvacetipalcová kola je zbytečné nejen moc tuningovat. U malých dvacítek, jako bylo například SCOTT Scale JR 20 tak stačí vyměnit představec za kratší anebo dát přehazku s krátkým ramínkem, kterou lze doplnit vychytávkou od Avidu, kterou je Roll Magic. Zlepší se rázem chod řazení a nehrozí případné vylomení bovdenu.Náš zlosyn na takto poladěné dvacítce jezdil jak závody, tak začal i se sjezdováním.

scott tuning scott tuning scott tuning scott tuning

24/02/2016 05:47 SCOTT Scale RC JR

Opravdové ladění dětského kola přišlo v roce 2010, kdy se předmětem tuningu stal model SCOTT Scale RC JR. Už tak závodně laděný model pro začínající bikery prošel důkladnou dietou, aby jeho pilot měl co nejlehčí stroj. Všechny komponenty byly nahrazeny karbonovými. I odpružená vidlice putovala do pryč a na její místo byla povolána pevná, jak jinak nežli karbonová. Ta byla speciálně upravená, neb vidlice na 24palcová kola standartně  v nabídce nejsou.

scott tuning scott tuning scott tuning scott tuning

24/02/2016 05:46 SCOTT Spark RC JR 24

Jelikož je naše rodinka postižena kapičku downhillem, tak bylo otázkou času, kdy se začne tuningovat malý sjezďák pro našeho zlosyna. A to se stalo v roce 2010, kdy SCOTT měl v nabídce model SCOTT Spark RC JR 24. Tento celoodpružený model tak prošel kompletním abgrejdem komponentů, takže na něj putovaly pořádný kotoučové brzdy, vodítko, speciální ráfky s provrtanými dírami na které přišly macaté pneumatiky. Do původní vidlice jsme nechali navinout pružiny o různých tvrdostech. Během ježdění však byla vidlice nahrazena vzduchovou Rebou, kterou lze nastavit dle potřeb a hlavně váhy jezdce

scott tuning scott tuning scott tuning scott tuning

24/02/2016 05:45 SCOTT Voltage FR 20

Když už bylo potunigované kolo SCOTT Spark RC JR 24 našemu zlosynovi malé, byl to signál k tomu že budeme ladit něco většího.  Vylože sjezdový SCOTT Gambler by byl pro Pulpise moc velký a tak volba padla na SCOTT Voltage FR. V říjnu jsme si zapůjčili top model SCOTT Voltage FR 10 abychom prubli, zdali to výškově bude pro zlosyna. Na kolo jsme zkušebně nasadili 24 palcová kola a vypadá to, že by to mohlo být. Zde jsou k mání tři verze a tak jsme nakonec zvolili zlatou střední cestu neboli SCOTT Voltage FR 20 v té nejmenší velikosti. Z původních komponentů zůstal pouze rám a hlavové složení. Jinak vše bylo nahrazeno jinými součástkami.

scott tuning scott tuning scott tuning scott tuning

24/02/2016 05:44 Vzduchové komponenty FOX

U některých kol při tuningu je na prvním místě dizajn a u některých zase váha nebo funkčnost. U sjezdového kola SCOTT Voltage FR 20, které jsme ladili pro desetiletého kluka byla na prvním místě funkčnost s možností postupného dolaďování se zvyšujícím se věkem jezdce. Proto byly na pozici vidlice a tlumiče zvoleny vzduchové komponenty FOX, jejichž hodnoty lze jednoduše měnit pomocí tlaku vzduchu. První rok jezdil Pulpis na podhuštěném odpružení a jak mu přibývala kilíčka, tak se hodnoty nafoukaného vzduchu do odpružení zvyšovala. Kolo mu tak vydrží nějaký ten rok, bez toho aby se musely měnit pružiny či jiné součástky v oblasti pružení.

scott tuning scott tuning scott tuning scott tuning

24/02/2016 05:43 SCOTT High Octane

Ale potuningované sjezdové kolo neměl jen náš zlosyn, ale i Bodik. A to v roce 2006, kdy odtučňovací kůrou prošel model SCOTT High Octane. Ofíko hmotnost katalogového kola byla 19,5 kg, což pro sjezdařku bylo docela moc. A tak se šlo odlehčovat. Z původního komponentového složení zůstává pouze tlumič a hlávko. Vše ostatní je vyměněno za osvědčené díly. Fůra karbonových doplňků, titanové šrouby a pružina jak ve vidlici tak na tlumiči, titanová kazeta XTR, duté kliky, náby DT SWISS 340 mají za následek, že hmotnost sjezďáka u Bodika klesá na neuvěřitelných 16,5 kg.

scott tuning scott tuning scott tuning scott tuning scott tuning

24/02/2016 05:42 SCOTT Scale 70

V roce 2012 přišlo zjištění, že tuningované kola SCOTT Scale RC 24 JR je našemu potomkovi již malé. Nutnost většího kola byla vyřešena pořízením modelu SCOTT Scale 70 ve velikosti XS. Jenomže v původním komponentovém složení to byl strašně těžký stroj, takže úpravy byly přímo nezbytné. Tentokráte se hledělo jak na dizajn, tak na co nejnižší hmotnost kola. Z původního kola zbyl pouze rám na který přišla pevná karbonová vidlice a kola Mavic Cross Max. Oba dva komponenty prošly úpravou aibrush, tak aby pasovaly přesně k rámu. Výsledkem byl originální kousek, na kterém náš zlosyn rok závodil.

scott tuning scott tuning scott tuning scott tuning

24/02/2016 05:41 SCOTT Scale 600 RC

Dalším tuningovaným kouskem byl model SCOTT Scale 600 RC z kolekce 2013. Tento krasavec prošel výraznou odtučňovací kůrou, neb to byl opět závodní stroj pro našeho zlosyna. Původní odpruženou vidlici vystřídala pevná karbonová od značky SYNCROS. Osazení SRAM bylo vyměněno za SHIMANO XTR. Tedy až na kliky, které s ohledem na jejich délku byly zvoleny ze sady XT. S takto poladěným kolem jsme se dostali pod hranici 8 Kg.

scott tuning scott tuning scott tuning scott tuning
snowscoot | micro - švýcarské koloběžky
(c) 2016 scottmtb.cz * all rights resrved * created by claw * design by exler * xhtml strict 1.0