« Vychytávky

11/04/2008 06:43 Vychytávka aneb blatník pro tlumič

Mnoho majitelů celoodpružených Geniusů slibovalo, jak si udělají ochranu tlumiče proti blátu a nečistotám, ale pouze jeden to dotáhl do úspěšného konce. Tím kutilem je biker Jirka. Ten se nejprve prudce zamyslel jak a kam blatníček umístit. Na konstrukci rámu by to bylo s ohledem na čtyřčepový systém nemožné. Když si toto ujasnil, zbývala mu otázka, z čeho by šla udělat funkční ochrana zadní pružící jednotky. Volba padla na starý plastový blatník, jenž již dávno vypověděl službu. Jirka popadl metr, pátráte s ním zašermoval kolem tlumiče svého Genius a pak blatník pomocí pilky zkrátil do potřebných rozměrů. Vrtačkou udělal čtyři díry pro stahovací pásky, kterými ochranu pro sajrajtem upevnil na tělo tlumiče. Aby si tlumič náhodou páskami nepoškrábal, důmyslně jej podložil pásky, které si udělal ze staré duše. Díky tomuto gumovému podložení, tak celý blatníček stále poslušně drží na svém místě a pilně tak plní funkci ochránce tlumiče.
Pozn.- Inu v jednoduchosti je krása, že Jirko ?

scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule

04/04/2008 05:56 Vychytávka aneb pohodlná Ukrajina

Šikovné ručky jsou dozajista ve výbavě tělesné schránky bajkera Milana. Ten si totiž upravil své pracovní kolo Ukrajina po svém. Už ho štvalo neustále drncání na kole při cestě do kolbenky. A tak jednoho dne řekl dost heslu ,,Jestli nevíš co je dřina, kup si kolo Ukrajina,, nastartoval soustruh a vyrobil si vlastní tlumič. Pružinovou jednotku s elastomerovým dorazem pak napasoval do svého letitého kola, čímž stvořil origo bágo odpruženou Ukrajinu. Pohodlí mu nyní na cestě do rachoty poskytuje zdvih 15 mm, takže dříve strastiplná cesta k píchačkám je nyní pohodlnou projížďkou.
Pozn.- Ona patina na tlumiči je vytvořena za dobu deseti let, co tento systém Milan uvedl do chodu.

scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule

28/03/2008 06:13 Vychytávka aneb flexi vodítko

Nepostradatelným dílem k ,,V,, brzdám jsou jistě i vodítka. Ta se začala po nástupu Véček začala dělat i ve variantě flexi, čehož hnedle využili někteří kutilové, kteří použili brzdový díl k úplně jinému účelu. Jako dobrý nápad je například použití flexi vodítka pro ovládání Lock Outu vidlice. Konec vodítka totiž padne jako ulitý do dorazu na můstku vidlice před vypínacím mechanismem vidlice. Do véčkového flexi vodítka pak zasuneme bovden, který díky použití tohoto dílu nemusí být tak dlouhý. Navíc díky pružné variantě vodítka je tak sníženo možné poškození ovládacího mechanismu pro vypínání vidlice při případném pádu.

scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule

21/03/2008 07:21 Vychytávka aneb americký furtošlap po česku

Nedávno se u nás zastavil šikovný kameraman a střihač našich DVD Tomáš Vopičák Richter, aby nám předvedl svůj nový stroj. Inspirací mu byl jeho několika měsíční pobyt v USA, kde nastal boom takovýchto kol. Tam za velkou louží už nefrčí horáky či pidikola, ale ,,furtošlapy,,. Obyčejná kola bez přehazky a brzd s beranama tam proháněj nejen messengři mezi autama v dopravní špičce, ale například i maníci ve skatepartu. Ohromen těmito koly se tedy i Vopičák po návratu do své vlasti rozhodl jedno takové sestavit. Základem je starej rám a pořádně ,,oldskůl,, díly. Jenže ouha. Zatímco v Americe se prodávají speciální náby na tyto kola, u nás tento díl nesežete. Avšak Tomáš je kluk mazanej a dokázal to vychytat. Aby mohl mít na kole ,,furtošlap,, kterým se i brzdí, použil obyčejnou nábu na šroubovací vícekolečko. Na ní pak našrouboval pastorek určený pro torpéda. Aby se mu při brzdění pastorek nepovoloval, musel přistoupit k netradičnímu přehození pohonu z pravé strany na stranu levou. Jeho americký furtošlap je tak díky jeho šikovnosti plně funkční. A až bude Tomáš dokonale ovládat techniku jízdy na furtošlapu rozloučí se prý s prozatímně namontovanou brzdou.
Pozn.- Aby jste si představili jízdu na tomto kole koukněte sem nebo taky sem

scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule

07/03/2008 06:54 Vychytávka aneb gumová ochrana

V těchto měsících je všude plno bláta a tak bajkeři jistě ocení nápad, kterak ji ochránit upevňovací mechanismus sedlovky a konec rámové trubky pro sedlovku před špínou a sajrajtem. K jeho provedení nám postačí jedna vyřazená ,,hříšná,, duše, která by jinak putovala stejně do odpadu. Pak uděláme šmiky šmik nůžkami a dostatečně dlouhý kus duše můžeme nasunout na sedlovku. Tu pak upneme do rámu a přes upínák přetáhneme nastrčený kus duše na sedlové trubce. Při správné volbě šíře použité duše, tak dojde k dokonalému obepnutí přechodu konce rámu a sedlovky, tak že veškeré nečistoty a bláto mají smůlu.
Pozn.- Náklady minimální a účinnost maximální.

scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule

29/02/2008 07:10 Vychytávka aneb ruční myčka

Když jsem začal jezdit na závody, hrozně mě štvalo, že musím své kolo vést domů ze závodů špinavé a tak mě napadlo využít přípravku pro zahrádkáře. Tím je obyčejný postřikovač, jenž lze zakoupit v každém obchodních centru už od tří stovek. K tomu pak ještě doporučuji přikoupit i krátký nástavec, který se pak vymění za původní dlouhý, neb s tím kratším se mnohem lépe pracuje. Pak už stačí natočit vodu, natlakovat a může se vyhlásit válka blátu, ať už na kole či na tělesné schránce jezdce. Tlak stříkající vody není tak velký, takže nehrozí případné poškození jaké je v případě použití wapky. Nápad ode mě napodobilo mnoho dalších bajkerů či mechaniků.
Pozn.- Například bývalý mechanik Michala Márošiho Tomáš Nejedlý si přesně udělal dle mého vzorku takovou to myčku, včetně nalepení i velké samolepky Park Tool. Když jí pak v Anglii při SP vytáhl z auta a začal mýt kolo, stal se rázem terčem zvědavců, kteří jej bombardovali dotazy, kde se dá tato nová věc od Park Toolu koupit.

scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule

11/12/2007 06:57 Vychytávka aneb stojan za pár kaček

Opět se potvrzuje, že není nad české kutily, kteří holdují kolům. Páni od značky Park Tool by jistě ocenili nápad jednoho bajkera, kterému se nechtělo vysolit značnou sumu za profesionální stojan. Tento příznivec horské cyklistiky se prudce zamyslel a poté si svařil základ pro svůj origo bágo stojan, do kterého vtipně napasoval kapičku upravenou truhlářskou rychlosvorku. Tu totiž opatřil dvěma úhelníkama, které vypolstroval měkkým matrošem, aby si v případě upnutí rámu nepoškodil lak na svém miláčkovi. Pro případ, že je opět potřeba použít rychlosvorku mimo servis bajka,stačí pouze povolit dva šrouby, svorku vytáhnout ze stojanu, poté ještě vyháknout drátky, které drží uhelníky a rychlosvorka je opět plně připravena pro potřeby truhlářské. Takto zhotovený montážní stojan nyní plně vyhovuje potřebám pro domácí servisování a tak je něho jeho tvůrce právem hrdý.
Pozn.- Vtipný nápad jak využít rychlosvorku, kterou koupíte za pouhých pět set kaček.

scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule

22/06/2007 06:27 Vychytávka aneb boj s blátem

Dnešní zlepšovák je z hlavy carbonového specialisty Slámiče, o kterém se psalo včera. Ten si vyrobil origo bágo blatník, který chrání trojpřevodník s řetězem před útoky mazlavého bláta. Chránič je vyroben z tvrdého plastu, který připevní k rámu pomocí oboustranné samolepky a stahovacího pásku a je vhodný pro většinu horských kol. Kutil Petr si dokonce vyrobil i přípravky, takže je schopen případným zájemcům za pouhých 150 kaček tuto ochranu vyrobit.
Pozn.- Takže, pokud by někdo zatoužil po origo bágo blatníku pro trojtác, nechť nás kontaktuje.

scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule

15/06/2007 07:23 Vychytávka aneb kolo na CO2

Tak a je pátek a já opět vložím jednu malou vychytávku z oblasti MTB. I v dnešní době Pit Stopů zůstává mnoho bajkerů věrno bombičce, která dokáže nafouknout v případě výměny duše, kolo do několika pikosekund. Dříve se tato pro závoďáky potřebná věc vozila ukrytá v podsedlové brašničce anebo na spešl držáku na rámu. To u některých diváků vzbuzovalo dojem, že dotyčné kolo je snad poháněno záhadným plynem. Podobnou diagnostiku vyřkl nahlas i jeden pán při závodech na Orlíku, když stál vedle mě a prohlížel si kolo závodníka, jenž se chystal odstartovat. Majitel karbonového kola se jen pousmál a plně se soustředil na blížící se start.
Pozn.- Musím uznat, že nápad montnout bombičky do závitů po pilotech od brzd je docela dobrej.

scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule

08/06/2007 08:29 Vychytávka aneb Lego vodítko

Občas, teda většinou v pátek sem na tento webík dávám důkazy o tom, kterak jsou český ručičky vynalézavý. Dneska to bude o jedné pardubické osůbce, které nikdo jinak neřekne nežli Jebák. To, že je Vojta Jebák Jebavý hlava otevřená (nikoliv však kamenem) nám lehce dokázal, když předvedl svoje origo bágo dílko na singl speedu, kde využil častí stavebnice Lega, (pro znalce přesněji se jedná o Lego Bionicle) a za pomocí tohoto dílu vytvořil svou vlastní Lego variantu.
Pozn.- Vše prej skvěle funguje a neposedný řetěz ještě neopustil svou vytyčenou cestu.

scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule
snowscoot | micro - švýcarské koloběžky
(c) 2016 scottmtb.cz * all rights resrved * created by claw * design by exler * xhtml strict 1.0