« Vychytávky

25/07/2008 07:14 Vychytávka aneb blatník na podkovu

Nedávné letní dny připomínaly spíše podzim a tak vytrvalé deště mě donutili se prudce zamyslet a vykoumat, kterak namontovat zadní blatník na rám, jenž nemá pro tento účel nemá úchyt. Modely SCOTT Scale (mám na mysli rámy z matroše Alloy) mají totiž estetickou lahůdku, kterou je moc pěkně propracovaný můstek zadní stavby. Bohužel v něm chybí potřebný otvor pro šroub na upevnění držáku pro blatník. Mohl jsem sice použít blatník na sedlovku, leč dobře vím, že čím delší ochrana proti loužím je, tím je účinnější a proto jsem zvolit dlouhý plastový. Nakonec jsem využil staré podkovy neboli booster, jenž se používala v dobách dřívějších, aby se snížilo roztahování zadních vidlice. Na tento prastarý komponent jsem namontoval úchyt na blatník a poté podkovu připevnil imbusy do otvorů po pilotech na čepy pro ráfkové brzdy. Pak už jsem jen nasunul blatník. Ten skvěle drží a svědomitě mi chrání záda před vodou při průjezdu louží. Případná demontáž podkovy s držákem je pak otázkou pár minut.

scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule

22/07/2008 05:51 Vychytávka aneb zagumičkovaný bidon

Tato vychytávka se hodí na závody typu Rubena Manitou v Chrudimi,kde hnedle po startu čeká závoďáky sjezd po schodech. Ten každoročně sledují odvážné bajkery špalíry diváků, z nichž si někteří domů odnesou i nějakou tu lahvinku s ionťáčkem. Zde se totiž velice často stává, že díky drncání opustí jezdcův plný bidon košík a ten se poté sám vesele kutálí po schodišti, čímž se rázem stává nebezpečně se pohybující překážkou pro ostatní jezdce. A přitom stačí malá vychytávka, která zajistí, že pitný režim bajkera nebude narušen sjezdem ze schodů. Doporučuji tak na startu použít obyčejnou gumičku, kterou nasadíte na hrdlo bidonu, pak jí obtočíte okolo rámu a z druhé strany opět navléknete na láhev. Pokud máte na kole lanka vedená spodem, je dobré gumičku podvléknout pod nimi, aby nestahovala a nebrzdila lanka. Když potom sjedete schody, stačí gumičku z jedné strany vyvléknout. Napnutá jistící gumička tak okamžitě opustí bajkerovo kolo a jezdec je v pohodě, neb bidon i po schodech zůstal na svém místě.

scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule

11/07/2008 08:11 Vychytávka aneb potápěčská hustilka

Stále více jsou dneska oblíbené bezdušové pneumatiky, které v kombinaci například s přípravkem No Flats eliminují možnost defektu. Problém je však co když se před startem změní počásko a závodník chce přezout pneu? Ono to totiž bez kompresoru jde velice špatně. Nad tímto problémem se zamysleli pánové z Brniska, co dováží propíchací prevenci No Flats. Nejprve vozili na závody agregát a kompresor, leč tato verze zabírala ve vozidle strašně místa. Pak přišli ,,No Flatsáči" na zajímavý nápad. Ten spočíval ve využití staré potápěčské bomby, na kterou namontovali přepouštěcí ventil a pistoli s manometrem. A výsledek? Touto pětilitrovou bombou bez problému lze nafouknout až dvě stě bezdušových kol, přičemž opětovné naplnění bomby přijde na pouhých padesát kaček. Pořizovací cenovka potápěčské hustilky záleží na typu bomby,ale mělo by to být v rozmezí od 5000 do 8000 Kč.

scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule

27/06/2008 07:26 Vychytávka aneb blatník pro čtyř čep

Věčnému boji s blátem vyhlásil válku majitel celopérka KTM. Jelikož se v jeho případě jedná o bajka s čtyř čepovým systémem, nebyl úkol vymyslet blatník zrovínka nejlehčí. Leč opět se potvrzuje, že český bajker vždy řešení najde. Tentokráte blatníček zabraňující útoku bláta na zadní tlumič vznikl pomocí plastové objímky s úchytem. Ta se upevnila na trubku rámu kola. K tomuto úchytu se pak namontoval kus plastu jaký se používá na zastřešení pergol. Čirý plast je dostatečně odolný a dá se snadno opracovávat. Pak už stačilo vyzkoušet, zda-li vše funguje jak má. Blatníček se ani v těch nejdrncavějších sjezdech nehne a stále je na svém místě, kde dokonale plní ochranu před nečistotami.

scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule

30/05/2008 06:42 Vychytávka aneb úchyt na pumpu

Tento nápad jsem zaregistroval na závodě KPŽ v Brnisku na kole jednoho závoďáka. Ten odmítá vozit sebou pro případ defektu minipumpičky, s kterými nafoukání kola trvá poměrně dlouhou dobu. Lepší nežli malá pumpa je samozřejmě pumpa větší, jenže jak jí připevnit do rámu aby tak spolehlivě držela ? Žádný problém pro šikovné český ručičky tohoto bajkera. Ten totiž použil dva kousky z plastové reklamní tabule, které spojil šroubem skrze proti sobě. Tímto mu vznikl potřebný úchytný bod díky němuž už není problém vložit do rámu dlouhou pumpu.

scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule

23/05/2008 07:35 Vychytávka aneb s kondomem do bláta

Občas, hlavně po vydatných děštích se stává, že všude je moře bláta.Tuto nevábnou hmotu nemá jistě nikdo v oblibě ať už se jedná o crossaře či o sjezdaře. Ti druzí už vyrážejí na DH tratě a tak by se jim možná hodila následující vychytávka. Tou je využití pánské ochrany neboli prezervativu na tlumič celoodpruženého kola, jenž má zabránit případnému poškození těsnění tlumící jednotky pod přívalem bahýnka. Stačí jen navléknout tlumič do latexového prostředku a na druhé straně u štelovánu jej zajistit elektrikářskou elastickou páskou. Tlumič se pak nazpátek nasadí do rámu. Díky neskutečné odolnosti prezervativu je tak pístnice tlumiče neustále v čistotě a okolní bláto se na ní jen tak nedostane.

scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule

09/05/2008 06:28 Vychytávka aneb výplet vždy sebou

Občas mi pod ruce na servis přijdou opravdu zajímavé kousky a či technické kuriozitky. Jednou z nich byl před nedávnem zajímavej rám, ještě se zajímavějším řešením chrániče zadní stavby před tlučícím řetězem. Žádnej neoprén ani či kus starého pláště, ale náhradní dráty do výpletu chrání zadní vidlici. Velice vtipné a levné řešení, které má navíc tu výhodu, že majitel si sebou vždy veze pro případ prasknutí špice náhradní matroš.
Pozn.- Origo bágo nápad, klobouk dolů.

scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule

02/05/2008 07:38 Vychytávka aneb pivní tácek versus zvědavá duše

Občas se Vám na vyjížďce může přihodit, že si nešťastně rozříznete pneu, čímž se otevře cesta ven nafouklé duši, která se potvora chce kouknout, co že se to děje. Když zjistíte nepřirozenou bouli na pneu včas, stihnete ještě zvědavou duši zachránit. Pak je dobré z ní co nejrychleji vypustit vzduch a proříznutý plášť opravit. Jenže čím? V tomto případě se nám osvědčila návštěva nejbližší hospůdky, kde bajker nejenom že doplní pitný režim, ale zároveň zde má velkou šanci získat i pivní tácek. Ten je totiž potřeba k opravě pneu. Tácek libovolné značky zlatavého moku prsty natvarujeme tak, aby zapadl do kordu poškozené pneumatiky. Pak nasadíme na ráfek, přidáme duši a můžeme hustit. Podložka pod půllitry tak zadrží zvědavou duši a nám tak poskytne v pohodě dojet do cíle.

scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule

25/04/2008 05:56 Vychytávka aneb sprcha z Pet lahve

Každý bajker po absolvování závodu, ve kterém není nouze o blátivé úseky, má strašnou touhu se po dojetí patřičně zkulturnit,aby se mohl jako člověk odebrat do hospůdky na gábl. Za tímto účelem osobní očisty někteří sebou vozí i lavórek nebo kanistr s vodou. Jenže, co když nic takového sebou nemáte a sprchy nejsou k dispozici? Takovýto problém se dá hravě zvládnout třebas použitím pet lahve s vodou. Do víčka stačí udělat nůžkami dírku a poté pet láhev otočil upraveným uzávěrem dolů a zmáčknouti. Tím si vytvoří proud Dobré vody, která Vám pomožea zušlechtit Vaše vysportované tělo. Pozn.- Nejvíce si dejte však záležet na nožkách, neb i bajker se řídí heslem velkého Čecha Járy Cimrmana ,, Do hospody s umytejma nohama,,

scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule

18/04/2008 06:28 Vychytávka aneb nejlevnější úchyt

S nástupem kotoučovek do světa MTB vystal i problém, kterak upevnit hadičky kotoučovém na rám či vidlici. A tak se rázem vyrojilo i spousta způsobů a úchytek, jimiž provést uchycení vedení hadiček. Výrobci doplňků pro horská kola tak nabízí různé varianty - viz foto 1. My však s oblibou používáme tu nejlevnější variantu, která přijde asi na jednu korunu českou. Tuto vychytávku tvoří obyčejný elektrikářský stahovací pásek a jedna obyčejná podložka. Díky těmto dvou ingrediencím lze jednoduše vytvořit plně funkční úchytku bovdenu či brzdové hadičky. Nejprve vezmeme pásek a prostrčíme jej podložkou. Následně obtočíme pásek okolo hadičky či bovdenu a opět ho prostrčíme podložkou. Pak už stačí vybrat místo, kam se stahovací pásek připevní. Zatáhneme, čímž se stáhne sevření okolo podložky a spolehlivý úchyt je hotov.
Pozn.- Pro názornou ukázku jsme to napasovali na sklenici a na posledním fotu to už je na vidlici.

scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule scott a thule
snowscoot | micro - švýcarské koloběžky
(c) 2016 scottmtb.cz * all rights resrved * created by claw * design by exler * xhtml strict 1.0