« Hokejka - nejlepší přítel

Hokejka a profíci

Hokejka je bezesporu základním doplňkem každého hokejisty a bez ní by nebyl hokej hokejem. Je to vlastně taková prodloužená ruka hokejisty. Jelikož je to také věcička, kterou svým potomkům musíme kupovat, napadlo nás přiblížit Vám jakou že hokejku pořídit a vůbec Vás trošku zasvětit do tajů zahnuté hole. Své názory a poznatky nám sdělili i profíci v hokejovém oboru, kteří zasvěcují i své synky do umění ledního hokeje. Těmi oslovenými jsou Martin Sekera - aktivní hokejista ze slavné trenérské rodiny, který trénoval malé kluky "v NDR", Petr Koreček - bývalý hráč HC Pardubice, který koučuje hokejové naděje v Hradci Králové a Jirka Kmošek - bývalý trenér Pulpise v Pardubkách, který má zkušenosti s koučováním z Ameriky.

Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka

Čtyři stupně hokejek

Youth hokejky - První skupinou jsou hokejky dětské, které jsou určeny pro nejmenší hokejisty ve věku od 3 do 6 let. Mají velmi měkký Shaft - Flex 35, které je speciálně upraven tak, aby padl do ručiček i těm nejmenším borcům.
Junior hokejky - Druhým stupněm jsou pak hokejky označované jako Juniorské, které jsou vhodné pro malé hráče ve věku od 6 do 9 let. Mají opět měkký Shaft - Flex 50, který je i u těchto hokejek upraven s ohledem na potřeby hráčů této věkové kategorie.
Intermediate hokejky -Tyto hokejky v této kategorii jsou mezi velikostí juniorských a seniorských holí.Střední tvrdost shaftu - Flex 65 je ideálním řešením pro hráče ve věku zhruba od 9 do 13 let. Samotný Shaft má pak o něco užší profil než seniorská hokejka, lépe se tak mladším hokejistům drží v rukách. Čepel má již ale standardní seniorské rozměry včetně různých možností záhybů
Senior hokejky - Hokejky určené pro dospělé hráče. Ti mají pak na výběr v tvrdostech shaftu od 75 až do 110 Flex. Kromě toho je velký výběr zahnutí čepele.

Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka

Co je to SHAFT?

Hokejka se skládá ze dvou částí a sice je to Shaft neboli tělo a Blade neboli čepel. Pod označením Shift je skrývá ta část hokejky, která slouží k jejímu držení. Hole mohou být z různých matrošů od dřeva až po kompozit. Ty kompozicové mohou mít navíc protiskluzovou úpravu která se nazývá Grip. Jedná se v podstatě o povrch, který mírně lepí a zvyšuje tak cit při držení a zabraňuje sklouzávání hokejky. Jedná se většinou o výsadu vyšších modelových řad výrobců, avšak né každý vrcholový hráč Grip preferuje, vše je velmi individuální a každému vyhovuje něco jiného.

Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka

Co je to FLEX?

Každá hokejka má jinou tvrdost a ta je právě nejčastěji označována jako Flex. Čím je číslo Flex vyšší, tím je Shaft tvrdší a méně se propne během střel a přihrávek. Nejnižší tvrdost mají dětské hokejky a nejvyšší ty seniorské. Každý hráč by měl vybírat tvrdost hokejky podle jeho fyzických parametrů ( výška a váha) a také způsobu hry, který preferuje. Děti by měly mít vždy hokejky určené pro daný věk a kategorii.

Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka

Délka hokejky

Správná délka hokejky by měla být taková, že když stojí hokejista na bruslích a postaví hokejku před sebe, hokejka končí mezi koncem hrudní kosti a bradou. Často užívanou praxí je to, že tatínkové řežou a zkracují velké dospělácké hokejky a dávají je svým ratolestem, což není to nejlepší řešení s ohledem na tvrdost hole, délky čepele a sílu žerdi. Další chybkou je dlouhá hokejka a známá ospravedlňující slova „však on do ní za chvíli doroste". Omyl. Pro učení je lepší kratší hokejka a tím, že hokejku necháme delší znemožňujeme dětem rychle a správně si osvojit některé dovednosti a dokonce můžou vzniknout určité špatné návyky.

Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka

Hokejky pro děti

Zkrácená seniorská hokejka pro děti je ta nejhorší možná varianta. Proč? Uříznutím dospělácké hokejky totiž nevznikne dětská hokejka, ale divná krátká věc s obrovskou čepelí a tlustou žerdí. Síla žerdi - dětské hokejky mají užší žerď a dětské ručky tak mohou hokejku bez problémů uchopit a sevřít na rozdíl od té uříznuté divné tlusté věci, která se jim sotva vejde do rozevřených dlaní. Tvrdost hokejky - uříznutím dlouhé hole zvyšujeme několinásobně její tvrdost, to znamená, že hokejka přestává pracovat tak jak by měla, ztrácí pružnost která je důležitá při přijmu přihrávky či při střelbě.

Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka

Špunty patří do šampáňa

Další častou chybkou je používání gumových špuntů na konci hokejek. Pro děti je toto zakončení moc macaté a dětská dlaň jej neobejme. Tím následně znemožňujete potomkům správně uchopit konec hokejky do dlaně. Na místo gumového špuntu postačí udělat zakončení pomocí textilní hokejové pásky.

Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka

Hokejky a trenér Jirka Kmošek

Kterak správně obalit čepel hokejky nám ukáže trenér Jirka Kmošek, držitel trenérské licence třídy B a kouč, který trénuje lední hokej od roku 2002. Má nejen synka hokejistu, ale i zkušenosti jak se to dělá za velkou louží. Položili jsme mu tedy otázku „Jakou hokejku by jsi zvolil pro devítiletého hokejistu a proč?"
"V základně (kurz brusleni) bych doporučil ještě dřevěnou hokejku vzhledem k malému opotřebeni díky občasnému hraní s kotoučem. Od přípravky až do žáků už kompozitové hole, které se dnes vyrábějí i dětské verzi s nízkou tvrdostí. Do starších žáků bych doporučil max. 70 flex. Na co bych dbal u hokejek? Tvrdost a s tím, že budu-li zkracovat, tak se hokejce tvrdost zvýší, vyváženost hole, aby čepel nebyla oproti shaftu příliš těžká. délce hole, šíři patky hole a zahnutí. Vše je jen můj názor. Mé zkušenosti jsou nejlepší s holemi Bauer jak v tvrdosti kvalitě a výběru. Jsou i nejvíce používané v zámoří. Kvalita každé hole spočívá pochopitelně i v ceně, ale Bauer má kvalitní i hole dle parametru už od dětských a nižších řad."

Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka

Íza na pádlo I.

Každý hokejista by se měl umět postarat o svoji hokejku, což znamená mít její čepel neustále správně obalenou. Nikde jsme na webech nenašli postup a dle nás to možná pomůže některý rodičům či klukům při péči o svoji hokejku. Takže co k tomu potřebujeme? Pásku, nikoliv však plastovou. V dnešní době se dají pořídit textilní pásky na hokejku v různých šířích a různých barev (pozor reflexní barvy jsou v hokejových pravidlech zakázány). Pro čepel je nejvhodnější páska co nejužší, tedy něco do 2,5 cm. Dále budeme potřebovat nůžky. Čepel nejprve zbavíme staré pásky. U pásky zastřihneme roztřepený konec a jde se na to.

Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka

Íza na pádlo II.

Začneme na bekhendové straně u patky čepele odkud pokračujeme na stranu forhendovou. Pásku přes sebe klademe s překrytím max 1 milimetr. Větší překrytí je zbytečné, neb akorát plýtváme páskou. Ízu při namotávání na čepel přiměřeně napínáme. Když se blížíme na konec čepele, tak dle tvaru musíme přizpůsobit i finální ukončení. Nejlepší je asi namotat izolepu až na konec čepele s patřičným přesahem. Přesahující ízu poté slepíme k sobě a nůžkami ve směru od spodu čepele k vršku přebytečnou ízu odstřihneme přesně podél čepele. Ve finále pak rychlými pohyby ruky po namotané čepeli pásku zahřejeme, čímž zvýšíme její přilnutí na čepel hokejky. Dobře obalená hokejka pak vyloučí třebas výrok Aleše Kotalíka, který na adresu hráčů s roztřepenou ízou na čepeli vždy žertem vzkazoval: "Ty máš hroznou hokejku, nenahraju Ti, ta vypadá hrozně!"

Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka

Která íza je ta nej?

Textilní páska neboli slangově íza je nedílnou součástí výbavičky každého hokejisty. Pravda, čepel hole lze obalit i jinými druhy lepící pásky, ale pak se majitel této hokejky vystavuje nebezpečí, že se stane terčem posměchu ostatních. No prostě hokejka se má obalovat ízou k tomu předurčenou. Ale takových hokejových izolep se dneska prodává mnoho druhů a barev a je kolikrát obtížné vybrat tu správnou. Proto jsme požádali bývalého hokejistu a současného obchodníka s hokejovinou Tomáše Ptáčníka, aby nám poradil. Ten preferuje nákup kvalitních izolep, které od těch obyčejných poznáte, že na kartónovém kroužku na kterém je izolepa natočena, je uveden i výrobce, což u těch základních většinou nebývá zvykem. „Velkou výhodou značkových izolep je jejich pevnost a hlavně i kvalitní lepidlo, takže se Vám nestane, že po první tréninku bude íza na čepeli plápolat. A právě jednou z těch nejlepších je Renfrew."

Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka

Renfrew íza a Paul Coffey

Renfrew Hockey je hokejová izolační páska, která slouží především na zdrsnění čepele, díky čemuž se zvyšuje kontrola a cit pro kotouč. Dělá se v několika barevných variacích a přijde cca na 130 kaček. Jako každý správný výrobek má i Renfrew svoji historii. V roce 1980 byla v městě Renfrew (mimochodem toto město je považováno za rodiště NHL) je založena firma Renfrew Tape, která se stala první společnost na výrobu POLYFLEX ® Shin Pad pásky. Jejich kvalitní izolepy si hnedle získaly velkou oblibu a tak v roce 1995 tuto značku koupila pod svá křídla Scapa Group, přední světový výrobce lepení a lepících komponentů pro aplikace ve zdravotnictví, v elektronice, či v průmyslovém a dopravním odvětví. Renfrew íza je oficiální páskou pro většinu profesionálních hokejových teamů v Severní Americe a nechyběla tak 20 let v šatně každého vítěze Stanley Cupu. Ostatně o páskách Renfrew se vyjádřila i legenda NHL - Paul Coffey, který se nechal slyšet „V průběhu mé kariéry v NHL jsem požadoval vždy to nejlepší. Proto jsem používal Renfrew. Tahle hokejová páska je prostě ta nejlepší na světě. "

Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka

Svíčkou za větší výdrž

Po vychválení izolepy značky Renfrew tu máme jednu radu. Chcete aby ať už značková či ta obyčejná íza vydržela na čepeli hokejky co nejdéle? Pokud ano, tak stačí se doma poohlídnout, zdali Vám od Vánoček nezbyly ve svícnu nějaké svíčky. Pokud ne, tak musíte navštívit prodejnu a nějakou tu pořádně macatou svíčku zakoupit. Nejlepší je čistě bílá, ale když najdete barevnou nezoufejte. Stačí vrchní vrstvu odstranit a můžeme jít na věc. Takže hokejka je nově obalena a jde se na věc. Bafneme svíčku a pohybem po celé čepeli tak poctivě navoskujte nově obalenou hokejku po obou dvou stranách. Potom je třeba rozetřít dlaní ruky, aby se třením vosk ohřál a pěkně se rovnomerně a bez hrbolku rozmistil do všech zahybů a nerovností. Díky tomu se izolepa stane více odolnou před sněhem a nebude nasávat vlhkost. Současně tím významně prodloužíte i životnost kompletního obalení hokejky. Schválně to vyzkoušejte a uvidíte

Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka

Hokejka a trenér Petr Koreček

Tím, kdo nám názorně ukáže jak se zkracuje hokejka, je bývalý profesionální hokejista z pardubického mančaftu a mistr ligy ze sezóny 1988-1989 Petr Koreček. Tohoto vysmátého borce najdete v hokejovém klubu v Hradci Králové, kde hokejové naděje trénuje již od roku 1997. I on vlastní trenérskou licenci třídy B a taktéž má synka, kterého vede k hokejovému umění. I jeho jsme se zeptali „Jakou hokejku by jsi zvolil pro devítiletého hokejistu a proč?" "Koupíte-li jakoukoli hokejku adekvátní k věku dítěte, uděláte dobře. Velkou chybou je, když žáčci tahají seniorské hokejky. Pořádně je neuchopí do svých malých dlaní a jsou na ně příliš těžké. V dnešní době je juniorských holích velký výběr. Důležité je taky dbát na správnou délku hole a pravidelně to kontrolovat"

Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka

Zkrácení

Správná délka hokejky by měla být, když je hráč ve stoje na bruslích, tak konec postavené hokejky by měl být pod bradu. Většinu hokejek však koupíte delší nežli je potřeba, takže ke slovu pak musí přijít dar přítele Pilky. . Nejprve řádně změříme o kolik hokejku je třeba pokrátit a vězte, že ono přísloví „Dvakrát měř a jednou řež" má něco do sebe. Pak je dobré hlavně u kompozicových holí si v místě plánovaného řezu obtočit hokejku izolepou, aby se karbonová vlákna zbytečně netřepila. Pak bafneme pilku na železo a provedeme chirurgický zákrok. Po amputaci přebytku přelízneme konec hole ještě pilníkem, aby místo bylo krásně do hladka a je hotovo. Kdo by snad uřízl moc má jedinou šanci jak to napravit a sice použít prodlužovaní dřevěné nástavce, které se běžně dají koupit v obchodě s hokejovými potřebami.

Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka

Hokejka a trenér Martin Sekera

Tím kdo nám ukázal, kterak udělat konec na hokejce byl vicemistr ligy z mančaftu HC Pardubic ze sezóny 1993-1994 a stále aktivní hráč Martin Sekera. Ten nyní hraje v Německu, kde navíc ještě od roku 2008 trénuje mladé hokejové naděje. Proto má trenérskou licence B i když vydanou "v NDR" a stejně jako předchozí poradci vede i on svého synka k hokeji. Ani on se nevyhnul dotazu „Jakou hokejku by jsi zvolil pro devítiletého hokejistu a proč?"
V dnešní době bych volil hokejku kompositovou protože jí používá 99% seniorských hráčů tak proč si zvykat na dřevo a v určité kategorii měnit, z vlastní zkušenosti mohu říct, že správná volba hokejky (délka , tvrdost a zahnutí čepele) je velice důležitá a to z mnoha důvodů. Volba tvrdosti je samozřejmě zcela idividuální a záleží na každém hráči podle herního stylu a fyzických proporcí. V zásadě ale platí čím tvrdší, tím více síly je potřeba ale o to víc přesnější, hodně podobné jako u tenisové rakety. Ale pro dětské kategorie bych volil mezi nižšími tvrdostmi. Dalším kriteriem pro volbu hokejky je i tloušťka shaftu podle věku pro správné držení hokejky, aby ruka hokejku správně obepnula a tím umožnila to nejlepší možné uchopení a kontrolu hokejky. Posledním bodem výběru je zahnutí čepele také zcela idividuální ale každá značka má pár druhů zahnutí ze kterých si vybere každý, standartem je minimálně 5 druhů zahnutí jak na pravou tak levou stranu. Přeji dobrou volbu a hodně gólů ........ :)

Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka

Zakončení hokejky I.

Gumové špunty obrovských rozměrů nejsou zrovna to nejlepší na konec hokejky mladé naděje. Mnohem lepší je vzít klasickou textilní izolepu, se kterou se obaluje i čepel hokejky. Pomocí ní pak vytvořit to správné hokejové zakončení. Takže pásku trošku odmotáme a pokusíme zbytek role roztočit, aby se z omotané izolepy rotací stala taková lepivá tkanička. Takto vytvořený provázek potom několikráte obtočíme okolo konce hokejky.

Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka

Zakončení hokejky II.

Zhruba po čtyřech otočkách na konci žerdi pak s vytvořenou tkaničkou z izolepy pokračujeme směrem k pádlu. Tentokráte mezi jednotlivými otočkami necháváme dostatečné mezery, čímž nám vzniká potřebný prostor pro následné uchopení hole. Stačí čtyři závity a končíme se zamotanou izolepou. Dále už budeme používat neupravenou verzi a v plné šíři izolepy překryjeme vytvořené otočky na holi až se tím vrátíme na úplný konec. Ve finále párkrát obtočíme konec žerdi, izolepu odstřihneme a je hotovo.

Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka

Tacki-Mac

Tomu se nelíbí zakončení, které předvedl Martin Sekera, tak může použít koncovku značky Tacki-Mac. Strůjcem vzniku Tacki-Mac byli sami hráči NHL, kteří tráví spoustu času omotáváním konců hokejek textilní páskou. Tacki-Mac využívá speciální technologie, která namotanou textilní pásku pogumuje a vznikne koncovka, která se potom jen navlékne na hokejku. V NHL je běžné, že hráč pošle do Tacki-Mac jednu svoji hokejku s originální omotávkou, kterou si většinou sám vytvoří a v Tacki-Mac mu potom vyrobí přesné kopie, které potom hráč používá na všechny ostatní hokejky. Výhody tohoto gripu jsou v tom, že šetří rukavice, neklouže, vydrží po celou životnost hokejky a perfektně se přizpůsobí tvaru shaftu. Kromě barev je možno zvolit i různé typy koncovky a speciální mají i gólmani.

Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka

Tacki- Mac instalace

Instalace koncovky Tacki-Mac je poměrně jednoduchá. Nejprve očistíme konec hokejky od nečistot a zbytků pásky. V každém balení Tacki-Mac je přiložena samolepící fólie, kterou nalepíme na konec hole. Do umyvadla pak napustíme horkou vodu, do které přimícháme saponát na nádobí. Vytvořeným horkým roztokem polijeme konec hokejky tak, aby lepící folie změkla a přisákla se na povrch shaftu. Pak už jen stačí nasunout koncovku a počkat až lepidlo ztuhne. A je to hotové

Hokejka Hokejka Hokejka Hokejka

(c) 2010 scottmtb.cz * all rights resrved * created by claw * design by exler * xhtml strict 1.0