« Bedekr hokejového rodiče

Onehdy se na jednom webu objevil takový malý návod pro všechny, kteří chtějí začít s hokejem.  Jedná se o lety posbírané zkušenosti jednoho hokejového taťky z vývoje jednoho mladého hráče. Moc se nám líbil a tak jsme jej doplnili pár snímečky z hokejového prostředí.

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

KDY ZAČÍT
Jsem přesvědčen, že ideální věk pro začátek hokejového výcviku na ledě je kolem šestého roku. Když jsme poprvé přišli na stadion „držet židli“, kolem se proháněli klučinové s nápisy Jágr, Hašek, případně Pepa a já myslel, že je můj kluk bude těžko dohánět. Když se ve třetí třídě začal hrát hokej na celé hřiště, byl můj syn jeden z nejlepších bruslařů v družstvu a naopak se začaly viditelně projevovat chyby v bruslení u kluků, kteří se proháněli po ledě od tří nebo čtyř let.

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

Tím nechci říct, že je špatně, když čtyřletý klučina umí bruslit. Něco jiného je jednou za čtrnáct dní nazout brusle a jít na veřejňák, něco jiného je zatěžovat kotníky čtyřletého dítěte dvakrát třikrát do týdne bruslením. Šmatlání a drobení skluzu se pak těžko odstraňuje, navíc na malém prostoru jsou snadno tyto chyby přehlédnutelné. Hokejku měl kluk ovšem už od tuším tří let, kdy jí dostal k vánocům. Po třech letech hraní s tenisákem a hokejkou na dvorku jsem nabyl dojmu, že by se mohlo jednat o hlubší zájem o hokej, navíc se tato průprava později ukázala výhodou.

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr


 KDE ZAČÍT
Zkoušet „držet židli“ je možno na zimáku, který je nejblíže k místu vašeho bydliště, jakmile se ale vaše ratolest rozbruslí, vyplatí se vám objet pár zimáků dejme tomu v okruhu 30 – 40 kilometrů. Tuto sondáž nepodceňujte, opravdu se vyplatí a může vám později ušetřit spoustu peněz i času. Všímejte si zejména kdy mají jednotlivé ročníky trénink (obvykle se tento systém lety moc nemění), kolik je ve vašem ročníku dětí a kdo všechno pomáhá na ledě, všimněte si osobnosti hlavního trenéra i trenérů ve vyšších třídách. Všimněte si i rodičů ve vašem ročníku (budete s nimi trávit spoustu času), jejich povahových vlastností a souhry s trenérem.

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

Nebojte se zeptat, otipněte rodiče-aktivistu, který již je, nebo patrně bude vedoucím družstva. Zeptejte se jak je to ve škole ve vyšších ročnících a jestli má klub takzvané hokejové třídy. Tyto třídy nejsou moc velká výhoda – snadněji je v nich sklon k autoritářství a k ponorkové nemoci, zvláště chybí-li druhé pohlaví. Hlavní však je, že takto vybavený klub většinou hraje soutěže na třídy a ne na ročníky, což je silná nevýhoda hlavně pro odložené školáky – ti hrají potom až do 15 let s o rok mladšími vrstevníky a přechod do dorostu je pro ně obtížnější. Proto tedy, pokud klub hraje na třídy, bezpodmínečně se informujte, jak posouvá starší nebo talentované hráče.

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

 Naprosto rozhodující je však trenérský kádr. Kvalita trenérských licencí je podmínkou, dobrý trenér musí mít alespoň licenci B (školení takového trenéra trvá 1 rok), licence C je hotova za zhruba za 1 týden a je dobrá tak pro taťku asistenta. A zde další pozor! Pokud má trenér nebo asistent v družstvu svého synka, může to být později zdrojem opravdu VELKÝCH problémů. Neříkám, že tam kvůli tomu nemáte dávat svého syna, protože v tak nízkých ročnících, kde začínáte, je to skoro 80% praxe, ale měl byste si nechat otevřená zadní vrátka.

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

Proto než se k takovému kroku definitivně rozhodnete, měl byste si pozorně prostudovat další dvě pasáže: TRENÉR a KLUB. Také si zjistěte kolik, jak a komu se platí příspěvky, zda mají družstva své samosprávy nebo sdružení a jak jsou tyto složky vázány na klub. Důležitá je také pomoc v první hokejové výbavě. Výstroj není nijak levná a vy nevíte, zda jí ještě za rok budete potřebovat.

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

TRENÉR
Opravdu nejdůležitějším článkem ve sportovní přípravě vašeho syna je však trenér – osoba, která může vaši ratolest výrazně hokejově urychlit nebo ještě výrazněji zakopat – a to při relativně stejném talentu vašeho syna k této krásné kolektivní hře. Trenérů za žákovskou kariéru vaše ratolest vystřídá asi čtyři až šest – dívejte se proto i do vyšších ročníků a také na fluktuaci trenérů v klubu.

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

Trenérům by VŠICHNI rodiče (i děti samozřejmě) měli zásadně vykat a trenér by si od rodičů měl umět držet výraznější odstup. Narazíte-li na výrazné tykačky některých taťků, je to podhoubí pozdější korupce a prosazování jedinců s nižší výkonností – na úkor těch druhých, samozřejmě. Trenér by měl mít svého vedoucího, kterého by měli volit ze svého středu rodiče. Trenér by se neměl vyhýbat diskuzi s rodiči, ta by ale měla být VŽDY veřejná, stačí schůzka 2x do roka, na které trenér představí svoji koncepci a vyslechne názory rodičů. Ostatní má řešit vedoucí družstva.

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

Trenér má být autorita ale děti by se ho neměli bát. Trenér by měl vědět o eventuální individuální přípravě vašeho syna (například doplňkový sport) a neměl by ji bezdůvodně zakazovat. VŽDY by měl mít zájem seznámit se s trenérem, který provádí individuelní přípravu vašeho syna. Vyvolává mě úsměv na tváři, když trenéři šmahem zakazují jakoukoliv jinou přípravu, aniž se s ní měli snahu seznámit. Přitom se pak v televizi při interview s hráči z extraligy nebo NHL dozvíte, že všichni v mládí dělali něco navíc, hráli zápasy za dva kluby, měli svého trenéra na krasobruslení atd. atd. Jak je to možné, když je to zakázané?

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

Rozumný trenér by se měl umět rozumně rozhodovat ale měl by umět i vysvětlit přespříliš aktivním tatínkům, že je proti, protože kluk neroste, na jeho trénincích podává pak slabší výkony nebo že individuelní trénink, který kluk absolvuje pod vedením nějakého taťky mu spíše kazí styl. Tento poslední argument bývá většinou bohužel pravdou a proto rozhodnete-li se zlepšovat své dítě i mimo klub měli byste vždy jít ke Kovářovi a ne Kovaříčkovi. Pak je ovšem na zvážení, jestli to trenér přenese přes své ego, i když by z toho měl teoreticky profitovat on. Ale jsme holt Češi, co naděláte.

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

KLUB
Zde moc na výběr nemáte, musíte si ale umět tvrdě prosadit svou. Je třeba si uvědomit, že bohužel ke škodě pro náš hokej jsou Stanovy hokejového svazu pouze adaptované z dob komunismu na tržní prostředí (nebál bych se dokonce použít slovo nabastlené) a tak většina norem nevyhovuje současným požadavkům, kdy si rodiče platí přípravu svého dítěte téměř stoprocentně ze svých prostředků. Bohužel ČSLH se postavil v preambuli svých stanov (ČSLH je občanské sdružení) do role organizátora hokeje v ČR a tak nemáte prakticky jinou možnost, než aby váš syn byl na ČSLH registrován. Tím se ovšem musí podřídit těmto nabastleným normám.

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

Přihláška obvykle přichází ve 2.třídě, vypadá nenápadně ale v mnohém snese srovnání se starou českou pohádkou Dalskabáty – teď se budeš mít dobře ale až přijde čas důrazně ti připomeneme, že ses nám před lety upsal. Mám na mysli především přestupy, kdy nemůžete ze své vůle přestoupit z klubu do klubu i když k tomu máte pádné důvody a to i když se přestěhujete do jiného města. To vás klub pustí na hostování ale stále patříte jemu i když už se na hokejovém vývoji vašeho syna nepodílí. Ale i zde nejsou podmínky stejné a zase je to zbastlené – například z Prahy do Prahy nebo z Brna do Brna vás nemusí klub pustit ani na hostování. To jsou ale paradoxy, co?

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

A proto radím Smlouvu s Čertem podepisujte vždy na 1 rok (sezónu). To Stanovy ČSLH nezakazují a Co není zakázáno, to je povoleno, Ústava zaplať pánbůh platí i v českém hokeji. Případně můžete napsat: Souhlasím s výhradou možnosti bezúplatného přestupu po skončení sezony 201x/201x+1. Pokud je o vaši ratolest v klubu zájem, bude sice vedení brblat ale nakonec bude souhlasit. Další možností je podepsat a nechat si vypodpisovat prázdný přestupní lístek (2 podpisy oprávněných pracovníků klubu). Zde je ovšem riziko platnosti podpisů při výměně managementu klubu.

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

Rozumný klub poznáte podle toho, že management vaše důvody pochopí a nabidne vám individuelní přístup, třeba roční opci a později možná smlouvu, kde jsou jasná pravidla. V tenise je tato praktika smluv běžná již od 9 let. I v hokeji jsou některé kluby, které uzavírají s hráči smlouvy v žákovském věku (prostřednictvím jejich zákonných zástupců, samozřejmě). Stanovy ČSLH smlouvy či registraci na dobu určitou nezakazují, pro kluby je ovšem pohodlnější argument: “Aby váš syn mohl hrát zápasy, musíte podepsat registraci. Je to jen formalita.” Houby formalita – Smlouva s Čertem!

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

Za dob žákovské kariéry svého syna jsme prošli čtyřmi kluby – od těch rozumných až po ty, které například plošně zakazovaly dětem účast na některých letních hokejových školách (jak jsem později zjistil aby si je neokoukli trenéři z jiných klubů) a naopak prosazovali hokejové školy, kde byli sami instruktory a měli navíc “procenta” za přivedené děti.

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

DRUŽSTVO
Integrace vašeho syna v družstvu je velmi důležitá. Ale ještě důležitější je vaše integrace v družstvu rodičů. Radím ze začátku více poslouchat než hned první týden “Dávat hodiny” zaručeně dobrých rad. Své názory jistě prosadíte lépe postupně a takticky. Každý rodič si myslí -nebo alespoň touží- že má doma Jágra a proto zákulisní boje bývají na denním pořádku a skoro každé družstvo rodičů, které je ve 3.třídě výborná parta vypadá v 8.třídě jako soutěžící z 20.dílu seriálu Kdo přežije.

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

A ještě jedna rada: NIKDY emotivně nehodnoťte výkony své ratolesti před ostatními. Pokřiky jezdi, dělej, přihraj a podobně upozorní mnohdy na nedostatky, kterých si ostatní všimnou až po vašem řevu. Věřte, že v danou chvíli hraje vaše ratolest tak, jak nejlíp umí. Na zápasech se dobře bavte a kolektivně fanděte. Upřímně pochvalte ostatní hráče, rodiče vás za to budou mít rádi a budou o vás říkat, že hokeji rozumíte. Blbce nekritizujte. Jejich kritika vám stejně nepomůže. Věřte, že časem odpadnou sami.

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

TRÉNINKY A ZÁPASY (A JEDEN STRAŠIDELNÝ SCÉNÁŘ)
V nižších třídách hokejové základny bývá více hráčů, neboť se počítá s větším odpadem mladých Jágrů, obvykle se do 3.třídy hraje minihokej na šířku 1/3 hříště. Od 3.třídy se začíná hrát na celé hřiště se zvládnutím ofsajdů, zakázaných uvolnění a střídání ve hře. Zde by si hráči měli vyzkoušet všechny herní posty, včetně vhazování a třeba i brankáře, protože nikdy nevíte… – například Hašek hrál ve třetí třídě ještě centra. Od 4.třídy začínají tabulkové celoroční soutěže, které nejsou hrány turnajově. Pokud družstvo má více hráčů než 20, má nyní smysl jej rozdělit na dvě poloviny a buďto hrát dvě soutěže, nebo druhá část alespoň přáteláky. Jezdit s nimi může asistent. Všichni by měli ovšem trénovat společně.

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

Znám trenéry, kteří v pohodě zvládnou samostatně 30 dětí na ledě v obrovském tempu a mají přehled a naopak trenéry, u kterých 15 dětí stojí při cvičení fronty jak za Husáka na mandarinky a trenér v tom má zmatek. Neříkám, že byste do toho měli kecat, spíše je to další hledisko pro výběr nebo změnu klubu. Fakt, že všichni hráči, kteří trénují, by měli dostat šanci hrát v zápasech nesmí být v tomto věku praktikován tím, že se hraje na 4 až 5 pětek. Slabší hráči samozřejmě udělají v utkání více chyb a v družstvu vzniká umělá kastace: úspěšnější hráči svádějí vinu na slabší a ti z toho mají trauma. Zde je na místě právě to rozdělení na 2 skupiny s motivací migrace hráčů, kteří jsou výkonnostně na hranici.

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

Pro slabší hráče ve druhé skupině je pak dobré najít úměrné soupeře. Ve 4. a 5.třídě by každé družstvo mělo hrát 50 až 60 zápasů za sezónu (hraje se ještě 3x 15 minut) a každý hráč by měl být cca 35 až 40% času na ledě. Z uvedeného plyne, že zápasy by se měly hrát na tři formace při stažení na 2 pětky v některých závěrech utkání. Hráči tak mají možnost poučit se z chyb, které ve hře dělají a nejsou stresováni z toho, že udělají-li chybu, půjdou si sednout a nebudou už mít šanci si v zápase vyzkoušet, jak ji už příště neudělat.

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

V kategorii mladších žáků (6. a 7.třída) se láme chleba. Zde již obvykle nezbývá čas na nápravu chyb bruslení, družstva se výrazněji profilují, někteří končí s hokejem z důvodu slabší výkonnosti nebo nedostatku času (jiný sport, víceletá gymnázia), nastupuje větší fyzická zátěž (hraje se 3x 20 minut a obvykle přibývá trénink navíc). Nastupují kombinace na úkor sebeprosazení. Perspektivní hráč má mít více asistencí než branek (1:1,5 až 1:2). Pokud tomu tak je, měl by ho trenér vyzkoušet ve vyšším ročníku. Nejprve tréninkově, postupně i v zápasech se slabšími soupeři. Pokud tak neučiní, měl by to být signál k úvaze o odchodu na hostování do kvalitnějšího klubu.

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

Pokud trenér nebo management klubu odmítne hostování, zhodnotí se právě zde vaše ústupnost při podepisování Smlouvy s Čertem a nastupuje Strašidelný scénář. Vaše ratolest v období prepubertálního věku nutně potřebuje větší konkurenci silnějších hráčů, jinak to ostatní na něho začnou hrát, on se sice stane lídrem (poměr gólů a asistencí se otočí), vypadá to skvěle, vás to stojí víc panáků za hattricky ale pro hráče samotného to žádný valný efekt nemá. Pokud tato situace pokračuje ještě ve starších žácích (8. a 9.třída), obvykle je to cesta do pekel (Čert stále trvá na vašem setrvání v klubu, vždyť mu právě váš syn dělá výsledky!) Ale takový hráč se později jako prvoročák v dorostu neprosadí (tam góly střílí druhoročáci, prvoročáci mají za úkol vybojovat puk a hlavně gól nedostat) a tak obvykle takový hráč končí s hokejem.

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

V dorostu je totiž vlivem dvouleté kategorie také dvojnásobný přetlak hráčů a extraligové kluby dávají ZDARMA i své slabší hráče vyhrát se do nižších dorosteneckých soutěží. Obvykle jsou to kvalitní hráči a tak po nich i váš klub sáhne raději a pro vašeho lídra nezbývá náhle po několika měsících v dorostu místo. Najednou má spoustu času, kamarády zná jen z hokeje, na holky neměl čas a tak ho zblbne obvykle hned ta první. Navíc si má chuť pořád něco dokazovat (ještě vloni byl přeci lídrem), je tu větší možnost kriminality z nudy, sklony ke gamblerství… Hrozná představa? I to může být jeden z důsledků vaší laxnosti při podepisování registračky ve druhé třídě! Je to sice extrémní scénář, ale zdaleka není nemožný.

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

DOROST A JUNIOŘI Když se strašidelný scénář nenaplní a vaše ratolest postoupí z deváté třídy do širší přípravy dorostu, máte vyhráno pouze zdánlivě. Ve většině klubů přestáváte platit příspěvky, v některých dostanete smlouvu a základní výstroj. Za ušetřené peníze ale nejedete na Havaj, nýbrž je z hrníčku “klub” přesunete do hrníčku “škola”. Vaše pubertální ratolest totiž bude moci navštěvovat jen takový střední ústav, který bude ochoten ho pravidelně vícekrát za týden uvolňovat (zápasy se hrají i na opačném konci republiky a většinou se spojují do dvou dnů) – a to jsou většinou školy soukromé. Jelikož většinou vaše ratolest nemá vyhraněnější zájem o nic jiného než o hokej, je výběr neutrálních oborů ta správná volba a v tušení, že možná vám jednou tu Havaj zaplatí, rád zaplatíte školné.

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

Psychicky je přestup ze žákovské do dorostenecké kategorie největší pecka pro celou rodinu. Změna školy, často i klubu, fyzická příprava a puberta zamávají s celou familií tak, že se vám o tom před lety ani nesnilo. Na druhé straně vás začínají těšit pozitivní výsledky. Často jsem si vzpomněl jak bylo dobré ve čtvrté třídě každodenní běhání na břehu zatopené pískovny při ranním venčení našeho psa, později pak zákaz používání výtahu v našem novém bydlišti v devátém patře paneláku, kam jsme se kvůli hokeji přestěhovali. Vzpomněl jsem si i na krasobruslařku Lenku, která mého syna týrala rok skoro každý týden v neděli o veřejném bruslení, zatímco ostatní odpočívali po dopoledním zápase… V širším výběru dorostu, kde je 35 - 40 hráčů a vezmou jen pár prvoročáků si na to několikrát vzpomněl i můj lehce pubertální syn.

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

Naštěstí pro něj si ho trenér „oblíbil” natolik, že ho trápil víc než ostatní prvoročáky a možná taky touto zásluhou se dostal do širšího výběru šestnáctek. Zde se při třech trénincích projevila další výhoda: díky našim dvěma přestupům v žákovské kategorii se musel rychle přizpůsobit novým hráčům i stylům tréninku a tak i zde dokázal zhodnotit tyto své zkušenosti. Přišla tedy reprezentace a následně smlouva s agentem. Právě ten zařídil střídavé starty v nižší soutěži a tak mohl být syn za rok jako druhoročák takzvaně vystrčen do juniorů. Klub hraje extraligovou soutěž, syn má výhodnou smlouvu a zdá se, že v hokeji ještě svého zenitu nedosáhl.

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

Na zápasy se už chodím dívat jenom občas, někdy se tam sejdu i se svou bývalou ženou. I když jdeme po zápase každý svou cestou, mám dojem, že oba víme, že jsme pro svého syna v mládí udělali maximum. Vyšlo to, i když jsme za to zaplatili cenu změny našich osobních životů. Prakticky jsme neměli jiné známé, než jiné hokejové rodiče a s odchodem syna na internát jsme si s náhlým nárůstem volného času nedovedli společně poradit. Důvody jsou vlastně stejné jako ve výše popsaném strašidelném scénáři, s tím rozdílem, že ona ani já bohudík nelítáme se zapíchnutou stříkačkou po městě, nevykrádáme auta a nedráždíme automaty. Holt jiná generace. Skvělé je (hlavně pro něj), že našeho syna ještě neopustila myšlenka nám naši kdysi vysněnou roční pauzírovací dovolenou na Havaji ze svého platu profesionálního hokejisty jednou zaplatit.

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

Bedekr rodiče mladého hokejisty je u konce. Jestli jste to dočetli až sem, můžete nebo nemusíte se mnou souhlasit. Možná, že jste při hokejovém vývoji vašeho mladého Jágra nasbírali zcela jiné zkušenosti. Je to možné. Smyslem tohoto článku není univerzální recept na svíčkovou. Je to spíš bramboračka, která v každé kuchyni může mít jinou příchuť.

Bedekr Bedekr Bedekr Bedekr

(c) 2010 scottmtb.cz * all rights resrved * created by claw * design by exler * xhtml strict 1.0